Skip to content

225 78th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1911

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Dec 9, 2004

Property Information

Block298
Lot24.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page81

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,316
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$354,000
60%
Improvement Value:$231,900
40%
Total Assessment$585,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,236+7.3%
2024$9,538-8.0%
2023$10,366+2.1%
2022$10,151+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 7417, Page 304

Property Built

Built

Year Built: 1911