Skip to content

7812 Hudson Ave(Unit C0104)North Bergen, NJ 07047

Built 1925

Last Sale Price
$167,500
Last Sale Date
Nov 8, 2005

Property Information

Block299
Lot35
QualifierC0104
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page88

Building Details

Building Class37
Description1BR/1BA
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage475
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,400
49%
Improvement Value:$84,000
51%
Total Assessment$163,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,855+7.3%
2024$2,660+12.5%
2023$2,365+2.1%
2022$2,316+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$167,500
DeedBook 7747, Page 261

Property Built

Built

Year Built: 1925