Skip to content

7812 Hudson Ave(Unit C0401)North Bergen, NJ 07047

Built 1925

Last Sale Date
Sep 20, 1988

Property Information

Block299
Lot35
QualifierC0401
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page88

Building Details

Building Class37
Description2BR/1BA
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage654
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,300
52%
Improvement Value:$100,200
48%
Total Assessment$210,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,677+7.3%
2024$3,427+5.3%
2023$3,254+2.1%
2022$3,187+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4020, Page 116

Property Built

Built

Year Built: 1925