Skip to content

141 79th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1956

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Feb 22, 2019

Property Information

Block300
Lot34.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page81

Building Details

Building Class17
Description1S-B-R
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,928
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$415,000
55%
Improvement Value:$344,700
45%
Total Assessment$759,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,272+7.3%
2024$12,368-4.2%
2023$12,906+2.1%
2022$12,639+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000

From:

To:

Sq Ft2,928DeedBook 9384, Page 723Recorded3/5/2019

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 5528, Page 290

Property Built

Built

Year Built: 1956