Skip to content

7718 BroadwayNorth Bergen, NJ 07047

Built 1966

Last Sale Price
$242,000
Last Sale Date
Feb 11, 2000

Property Information

Block301
Lot38.021
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page81

Building Details

Building Class47
Description2S-B-X
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,376
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$345,000
49%
Improvement Value:$364,000
51%
Total Assessment$709,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,386+7.3%
2024$11,543-2.5%
2023$11,835+2.1%
2022$11,590+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$242,000
DeedBook 5575, Page 277

Property Built

Built

Year Built: 1966