Skip to content

7601 Park AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1966

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
May 2, 2012

Property Information

Block302
Lot1.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page81

Building Details

Building Class47
Description2S-B-X
Dwellings3
ZoningR1
Sq Footage2,376
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$348,200
49%
Improvement Value:$356,800
51%
Total Assessment$705,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,316+7.3%
2024$11,477-9.5%
2023$12,678+2.1%
2022$12,416+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

Sq Ft2,376DeedBook 8849, Page 985Recorded5/22/2012

Property Built

Built

Year Built: 1966