Skip to content

128 76th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1911

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Jul 29, 1999

Property Information

Block302
Lot25.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page81

Building Details

Building Class47
Description2S-F-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,936
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$389,000
54%
Improvement Value:$336,500
46%
Total Assessment$725,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,674+7.3%
2024$11,811+17.1%
2023$10,085+2.1%
2022$9,876+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5480, Page 99

Property Built

Built

Year Built: 1911