Skip to content

7616 BroadwayNorth Bergen, NJ 07047

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 1, 2004

Property Information

Block302
Lot44.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page81

Building Details

Building Class---
Description1S-B-A
Dwellings1
ZoningC1
Sq Footage3,185
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$220,400
22%
Improvement Value:$771,000
78%
Total Assessment$991,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,320+8.8%
2024$15,912-28.0%
2023$22,089+2.1%
2022$21,633+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920