Skip to content

7615 Park Ave

North Bergen, NJ 07047

Last Sale Price
$759,000
Last Sale Date
Aug 24, 2021

Property Information

Block302
Lot7.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page81

Building Details

Building Class18
Description2S-F-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,704
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$318,000
43%
Improvement Value:$420,100
57%
Total Assessment$738,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,895+7.3%
2024$12,016-10.7%
2023$13,456+2.1%
2022$13,178+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$759,000

From:

To:

Sq Ft3,704DeedBook 9597, Page 580Recorded9/14/2021

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 5505, Page 148