Skip to content

143 76th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1990

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Sep 7, 2000

Property Information

Block303
Lot42.011
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page80

Building Details

Building Class47
Description2S-AL-L
Dwellings2
ZoningC1
Sq Footage2,568
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$299,700
40%
Improvement Value:$455,600
60%
Total Assessment$755,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,195+7.3%
2024$12,296+0.0%
2023$12,291+2.1%
2022$12,037+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1990