Skip to content

125 75th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1911

Last Sale Date
Jan 30, 2005

Property Information

Block304
Lot24.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page80

Building Details

Building Class49
Description2.5S-S-O
Dwellings3
ZoningR1
Sq Footage3,144
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$389,000
43%
Improvement Value:$509,500
57%
Total Assessment$898,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,697+7.3%
2024$14,628+29.4%
2023$11,302+2.1%
2022$11,068+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 7523, Page 304

Property Built

Built

Year Built: 1911