Skip to content

119 74th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1911

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Mar 22, 2022

Property Information

Block305
Lot18.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page80

Building Details

Building Class47
Description2S-S-L
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage1,614
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$415,000
64%
Improvement Value:$236,900
36%
Total Assessment$651,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,389+7.3%
2024$10,613+4.2%
2023$10,184+2.1%
2022$9,974+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$750,000

From:

To:

Sq Ft1,614DeedBook 9694, Page 795Recorded9/7/2022

Property Built

Built

Year Built: 1911