Skip to content

123 74th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1911

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Feb 2, 2007

Property Information

Block305
Lot22.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page80

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,480
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$389,000
55%
Improvement Value:$322,900
45%
Total Assessment$711,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,437+7.3%
2024$11,590+25.7%
2023$9,218+2.1%
2022$9,028+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft1,480DeedBook 8135, Page 142Recorded2/20/2007

Property Built

Built

Year Built: 1911