Skip to content

121 73rd StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1911

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Feb 18, 2021

Property Information

Block306
Lot20.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page79

Building Details

Building Class47
Description2S-B-C
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage1,744
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$338,000
63%
Improvement Value:$199,000
37%
Total Assessment$537,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,381+7.3%
2024$8,742+33.6%
2023$6,544+15.9%
2022$5,646+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft1,744DeedBook 9562, Page 58Recorded5/15/2021

Property Built

Built

Year Built: 1911