Skip to content

101 73rd St(Unit C0025)North Bergen, NJ 07047

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 27, 2010

Property Information

Block306
Lot6
QualifierC0025
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class37
Description1BR/1BA
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage605
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,000
39%
Improvement Value:$115,700
61%
Total Assessment$189,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,314+7.3%
2024$3,088+16.2%
2023$2,657+2.1%
2022$2,602+0.0%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$43,000
DeedBook 5720, Page 135

Property Sale

SaleMulti
$45,000
DeedBook 4703, Page 161

Property Built

Built

Year Built: 1920