Skip to content

7200 Park AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1930

Last Sale Date
Nov 15, 2002

Property Information

Block309
Lot1.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class---
Description4S-B-A
Dwellings13
ZoningR1
Sq Footage10,416
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$578,100
42%
Improvement Value:$792,900
58%
Total Assessment$1,371,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,951+7.3%
2024$22,320+7.3%
2023$20,796+2.1%
2022$20,366+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1930