Skip to content

7211 Blvd EastNorth Bergen, NJ 07047

Built 1911

Last Sale Price
$432,000
Last Sale Date
Jul 16, 2007

Property Information

Block309
Lot7.013
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class17
Description2S-CB-L
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,920
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$437,000
70%
Improvement Value:$187,400
30%
Total Assessment$624,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,908+7.3%
2024$10,165+3.9%
2023$9,786+2.1%
2022$9,584+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$432,000

From:

To:

Sq Ft1,920DeedBook 8279, Page 118Recorded7/30/2007

Property Built

Built

Year Built: 1911