Skip to content

7306 Park Ave(Unit C0004)North Bergen, NJ 07047

Built 1920

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Feb 28, 2012

Property Information

Block310
Lot2
QualifierC0004
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page89

Building Details

Building Class37
Description2BR/1BA
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage725
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,400
59%
Improvement Value:$87,400
41%
Total Assessment$212,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,718+7.3%
2024$3,464+70.1%
2023$2,037+2.1%
2022$1,995+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 8838, Page 991

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

DeedBook 7613, Page 91NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded7/13/2005

Property Sale

Sale
$80,000

From:

To:

DeedBook 7031, Page 273NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded3/25/2003

Property Built

Built

Year Built: 1920