Skip to content

15 75th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1911

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Feb 22, 2012

Property Information

Block311
Lot16.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class17
Description2S-B-L
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,243
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$473,000
61%
Improvement Value:$308,000
39%
Total Assessment$781,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,644+7.3%
2024$12,715+15.2%
2023$11,033+2.1%
2022$10,805+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$266,000
DeedBook 5402, Page 128

Property Built

Built

Year Built: 1911