Skip to content

40 74th St(Unit C0304)North Bergen, NJ 07047

Built 1947

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 12, 2019

Property Information

Block311
Lot1
QualifierC0304
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page89

Building Details

Building Class37
Description1BR/1BA
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage921
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$137,500
49%
Improvement Value:$143,000
51%
Total Assessment$280,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,900+7.3%
2024$4,567-10.1%
2023$5,080+2.1%
2022$4,975+0.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1947