Skip to content

7411 Blvd East(Unit C0204)North Bergen, NJ 07047

Built 1920

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Nov 24, 2009

Property Information

Block311
Lot21.02
QualifierC0204
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page89

Building Details

Building Class37
Description1BR/1BA
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage550
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,100
62%
Improvement Value:$75,400
38%
Total Assessment$200,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,503+7.3%
2024$3,264+23.4%
2023$2,646+2.1%
2022$2,591+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 8704, Page 437

Property Built

Built

Year Built: 1920