Skip to content

7427 Blvd East(Unit C0002)North Bergen, NJ 07047

Built 1950

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
May 3, 2005

Property Information

Block311
Lot29.02
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page89

Building Details

Building Class37
Description1BR/1BA
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage500
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,600
58%
Improvement Value:$75,800
42%
Total Assessment$180,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,152+7.3%
2024$2,937-28.4%
2023$4,103+2.1%
2022$4,018+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 7565, Page 335

Property Built

Built

Year Built: 1950