Skip to content

34 74th St(Unit C0402)North Bergen, NJ 07047

Built 1925

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Jun 18, 2021

Property Information

Block311
Lot5
QualifierC0402
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page89

Building Details

Building Class37
Description2BR/1BA
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage866
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,500
48%
Improvement Value:$141,200
52%
Total Assessment$271,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,747+7.3%
2024$4,423+24.7%
2023$3,547+2.1%
2022$3,474+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft866DeedBook 9587, Page 489Recorded8/5/2021

Property Sale

Sale
$11,500
DeedBook 4914, Page 226

Property Built

Built

Year Built: 1925