Skip to content

16 75th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1911

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Nov 18, 2021

Property Information

Block312
Lot11.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page83

Building Details

Building Class49
Description2S-S-L
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,368
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$500,000
59%
Improvement Value:$343,400
41%
Total Assessment$843,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,734+7.3%
2024$13,731+14.8%
2023$11,958+2.1%
2022$11,710+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1911