Skip to content

11 76th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1982

Last Sale Price
$1,070,000
Last Sale Date
Nov 2, 2019

Property Information

Block312
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page83

Building Details

Building Class47
Description2S-AL-X
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage4,637
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$500,000
45%
Improvement Value:$600,600
55%
Total Assessment$1,100,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,227+7.3%
2024$17,918-7.2%
2023$19,315+2.1%
2022$18,916+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,070,000

From:

To:

Sq Ft4,637DeedBook 9463, Page 898Recorded1/14/2020

Property Built

Built

Year Built: 1982