Skip to content

10 75th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1911

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 19, 2012

Property Information

Block312
Lot19.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page83

Building Details

Building Class18
Description2S-S-L
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,615
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$500,000
56%
Improvement Value:$394,300
44%
Total Assessment$894,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,623+7.3%
2024$14,559+25.4%
2023$11,612+2.1%
2022$11,372+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$160,000
DeedBook 4900, Page 10

Property Built

Built

Year Built: 1911