Skip to content

7508 Park Ave(Unit C0401)North Bergen, NJ 07047

Built 1920

Last Sale Price
$66,900
Last Sale Date
Mar 13, 2002

Property Information

Block312
Lot2.02
QualifierC0401
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class37
Description1BR/1BA
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage564
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,300
66%
Improvement Value:$67,600
34%
Total Assessment$198,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,475+7.3%
2024$3,238+22.7%
2023$2,640+2.1%
2022$2,585+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$66,900
DeedBook 5992, Page 255

Property Built

Built

Year Built: 1920