Skip to content

7508 Park Ave(Unit C0405)North Bergen, NJ 07047

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 29, 2021

Property Information

Block312
Lot2.02
QualifierC0405
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class37
Description1BR/1BA
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage440
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,400
54%
Improvement Value:$87,600
46%
Total Assessment$190,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,319+7.3%
2024$3,093-11.8%
2023$3,506+2.1%
2022$3,433+0.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 9319, Page 173

Property Built

Built

Year Built: 1920