Skip to content

7517 Blvd EastNorth Bergen, NJ 07047

Built 1987

Last Sale Date
Mar 9, 1998

Property Information

Block312
Lot26.022
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page83

Building Details

Building Class49
Description2S-B-L
Dwellings3
ZoningR1
Sq Footage2,980
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$659,900
47%
Improvement Value:$737,500
53%
Total Assessment$1,397,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,413+7.3%
2024$22,750-19.5%
2023$28,276+2.1%
2022$27,691+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5259, Page 226

Property Built

Built

Year Built: 1987