Skip to content

7 77th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1911

Last Sale Price
$212,000
Last Sale Date
Jan 31, 1997

Property Information

Block313
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page83

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,358
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$470,000
61%
Improvement Value:$298,300
39%
Total Assessment$768,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,422+7.3%
2024$12,508+23.0%
2023$10,173+2.1%
2022$9,962+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$212,000
DeedBook 5105, Page 254

Property Sale

Sale
$186,000
DeedBook 4707, Page 265

Property Built

Built

Year Built: 1911