Skip to content

7613 Blvd EastNorth Bergen, NJ 07047

Built 1988

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Jul 23, 1998

Property Information

Block313
Lot20.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page83

Building Details

Building Class20
Description2S-B-TW
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,570
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$297,500
40%
Improvement Value:$446,200
60%
Total Assessment$743,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,359+7.3%
2024$12,449-7.5%
2023$13,462+2.1%
2022$13,184+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 5318, Page 116

Property Built

Built

Year Built: 1988