Skip to content

17 77th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1911

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Mar 13, 1992

Property Information

Block313
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page83

Building Details

Building Class17
Description2S-B-L
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,884
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$470,000
63%
Improvement Value:$276,000
37%
Total Assessment$746,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,033+7.3%
2024$12,145+23.4%
2023$9,839+2.1%
2022$9,635+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 4482, Page 118

Property Built

Built

Year Built: 1911