Skip to content

7855 Blvd East(Unit C3006)North Bergen, NJ 07047

Built 1975

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Jun 15, 2009

Property Information

Block315
Lot6
QualifierC3006
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class39
Description1BR/2BA
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage1,253
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$207,000
51%
Improvement Value:$200,900
49%
Total Assessment$407,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,126+7.3%
2024$6,641+3.1%
2023$6,438+2.1%
2022$6,305+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 8671, Page 776

Property Built

Built

Year Built: 1975