Skip to content

7401 River RdNorth Bergen, NJ 07047

Built 2013
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 6, 2009

Property Information

Block316
Lot12.03
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page84

Building Details

Building Class---
Description1S-B-C
Dwellings1
ZoningP2
Sq Footage6,350
Acreage2.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,400,000
30%
Improvement Value:$5,600,000
71%
Total Assessment$7,917,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$138,310+7.3%
2024$128,889-25.0%
2023$171,818+2.1%
2022$168,266+0.1%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2013

Property Sale

Sale
$3,500,000
DeedBook 8026, Page 102