Skip to content

7410 Blvd East(Unit C2101)North Bergen, NJ 07047

Built 2004

Last Sale Price
$299,000
Last Sale Date
Jan 23, 2006

Property Information

Block316
Lot5.01
QualifierC2101
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page91

Building Details

Building Class39
Description1BR/1BA-VIEW
Dwellings1
ZoningP2
Sq Footage629
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,600
33%
Improvement Value:$192,100
67%
Total Assessment$288,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,044+7.3%
2024$4,700-25.9%
2023$6,339+2.1%
2022$6,208+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$299,000
DeedBook 7830, Page 239

Property Built

Built

Year Built: 2004