Skip to content

7410 Blvd East(Unit C2401)North Bergen, NJ 07047

Built 2004

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
May 7, 2025

Property Information

Block316
Lot5.01
QualifierC2401
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page91

Building Details

Building Class39
Description2BR/1BA-VIEW
Dwellings1
ZoningP2
Sq Footage991
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$152,300
36%
Improvement Value:$267,900
64%
Total Assessment$420,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,341+7.3%
2024$6,841-38.5%
2023$11,121+2.1%
2022$10,891+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

Sq Ft991DeedBook 9904, Page 546Recorded6/5/2025

Property Sale

Sale
$459,000
DeedBook 7745, Page 141

Property Built

Built

Year Built: 2004