Skip to content

7410 Blvd East(Unit C2403)North Bergen, NJ 07047

Built 2004

Last Sale Price
$459,000
Last Sale Date
Oct 28, 2005

Property Information

Block316
Lot5.01
QualifierC2403
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page91

Building Details

Building Class39
Description2BR/1BA-VIEW
Dwellings1
ZoningP2
Sq Footage942
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,200
36%
Improvement Value:$261,600
64%
Total Assessment$406,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,107+7.3%
2024$6,623-28.2%
2023$9,230+2.1%
2022$9,039+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$459,000
DeedBook 7743, Page 105

Property Built

Built

Year Built: 2004