Skip to content

7410 Blvd East(Unit C2404)North Bergen, NJ 07047

Built 2004

Owner
---
Last Sale Price
$429,000
Last Sale Date
May 12, 2025

Property Information

Block316
Lot5.01
QualifierC2404
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page91

Building Details

Building Class39
Description1BR/1BA
Dwellings1
ZoningP2
Sq Footage802
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$123,800
42%
Improvement Value:$167,600
58%
Total Assessment$291,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,091+7.3%
2024$4,744-31.1%
2023$6,883+2.1%
2022$6,741+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$429,000
Sq Ft802DeedBook 9910, Page 373Recorded7/2/2025

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft802DeedBook 9740, Page 122Recorded4/11/2023

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft802DeedBook 9598, Page 397Recorded9/16/2021

Property Sale

Sale
$294,000
DeedBook 7740, Page 272

Property Built

Built

Year Built: 2004