Skip to content

7602 Lucky LaneNorth Bergen, NJ 07047

Built 1990

Last Sale Price
$685,000
Last Sale Date
Sep 17, 2019

Property Information

Block317
Lot79.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page71

Building Details

Building Class47
Description2S-F-L
Dwellings3
ZoningR1
Sq Footage2,772
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$305,000
37%
Improvement Value:$519,200
63%
Total Assessment$824,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,399+7.3%
2024$13,418-5.3%
2023$14,176+2.1%
2022$13,883+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$685,000

From:

To:

Sq Ft2,772DeedBook 9440, Page 152Recorded10/2/2019

Property Sale

Sale
$281,000
DeedBook 4952, Page 149

Property Built

Built

Year Built: 1990