Skip to content

910 76th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1926

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Jun 27, 2014

Property Information

Block318
Lot31.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,448
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$305,000
61%
Improvement Value:$196,900
39%
Total Assessment$501,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,768+7.3%
2024$8,171+0.0%
2023$8,171+2.1%
2022$8,002+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$355,000

From:

To:

Sq Ft2,448DeedBook 8997, Page 41Recorded9/24/2014

Property Sale

Sale
$149,000
DeedBook 4610, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1926