Skip to content

7610 5th AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1926

Last Sale Price
$820,000
Last Sale Date
Jun 15, 2021

Property Information

Block318
Lot34.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class47
Description2S-S-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,376
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$305,000
37%
Improvement Value:$519,000
63%
Total Assessment$824,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,395+7.3%
2024$13,415+39.5%
2023$9,616+2.1%
2022$9,418+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$820,000

From:

To:

Sq Ft2,376DeedBook 9597, Page 144Recorded9/13/2021

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

Sq Ft2,376DeedBook 9377, Page 334Recorded1/31/2019

Property Built

Built

Year Built: 1926