Skip to content

7618 5th AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1926

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Mar 15, 2021

Property Information

Block318
Lot37.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class47
Description1.5S-S-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage1,080
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$305,000
50%
Improvement Value:$309,600
50%
Total Assessment$614,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,737+7.3%
2024$10,006+4.8%
2023$9,546+2.1%
2022$9,349+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$625,000

From:

To:

Sq Ft1,080DeedBook 9563, Page 715Recorded5/19/2021

Property Built

Built

Year Built: 1926