Skip to content

7807 4th AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1926

Last Sale Price
$830,000
Last Sale Date
Jul 8, 2022

Property Information

Block318
Lot67.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class47
Description2S-AL-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,483
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$301,000
44%
Improvement Value:$382,800
56%
Total Assessment$683,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,946+7.3%
2024$11,132+16.4%
2023$9,564+2.1%
2022$9,366+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$830,000

From:

To:

Sq Ft2,483DeedBook 9686, Page 667Recorded8/2/2022

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 7335, Page 68

Property Built

Built

Year Built: 1926