Skip to content

540 78th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1901

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 15, 2009

Property Information

Block319
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class17
Description2S-F-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,896
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$327,300
57%
Improvement Value:$244,200
43%
Total Assessment$571,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,984+7.3%
2024$9,304+6.3%
2023$8,756+2.1%
2022$8,575+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 4903, Page 320

Property Built

Built

Year Built: 1901