Skip to content

548 78th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1926

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Jul 30, 2014

Property Information

Block319
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class47
Description2S-A-L
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,536
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$313,600
54%
Improvement Value:$264,900
46%
Total Assessment$578,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,106+7.3%
2024$9,418+8.9%
2023$8,645+2.1%
2022$8,466+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$430,000

From:

To:

Sq Ft2,536DeedBook 8988, Page 108Recorded8/8/2014

Property Built

Built

Year Built: 1926