Skip to content

705 79th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1921

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 3, 2020

Property Information

Block319
Lot44
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page71

Building Details

Building Class18
Description2S-B-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,450
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$355,000
47%
Improvement Value:$404,800
53%
Total Assessment$759,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,274+7.3%
2024$12,370-7.4%
2023$13,362+2.1%
2022$13,086+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1921