Skip to content

601 79th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1921

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Sep 18, 1998

Property Information

Block319
Lot55
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page71

Building Details

Building Class18
Description2.5S-B-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,556
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$339,000
41%
Improvement Value:$492,900
59%
Total Assessment$831,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,283+7.4%
2024$13,293+13.0%
2023$11,760+2.2%
2022$11,512+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 5350, Page 287

Property Built

Built

Year Built: 1921