Skip to content

7808 1st AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1966

Last Sale Date
Jun 17, 2022

Property Information

Block319
Lot60.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page71

Building Details

Building Class47
Description2S-AL-X
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,486
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$360,200
48%
Improvement Value:$382,500
52%
Total Assessment$742,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,975+7.3%
2024$12,091+8.0%
2023$11,191+2.1%
2022$10,960+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1966