Skip to content

7801 5th AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 2004

Last Sale Price
$576,500
Last Sale Date
Dec 16, 2004

Property Information

Block320
Lot22.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page77

Building Details

Building Class47
Description2S-F-L
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage3,036
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$298,900
38%
Improvement Value:$491,300
62%
Total Assessment$790,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,805+7.3%
2024$12,864-17.1%
2023$15,510+2.1%
2022$15,190+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$576,500

From:

To:

Sq Ft3,036DeedBook 7484, Page 25NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded3/3/2005

Property Built

Built

Year Built: 2004