Skip to content

7711 Kennedy BlvdNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$900,000
Last Sale Date
May 31, 2022

Property Information

Block321
Lot43.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-O
Dwellings1
ZoningC1
Sq Footage3,000
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$236,400
74%
Improvement Value:$83,100
26%
Total Assessment$319,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,582+7.3%
2024$5,201-12.7%
2023$5,958+2.1%
2022$5,835+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$900,000
Sq Ft3,000DeedBook 9700, Page 314Recorded10/4/2022

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 4601, Page 215

Property Built

Built

Year Built: 1916